1 / 8 sider - klik for at bladre

Ulve i Danmark: Konflikt mellem fåreavl og natur

  • Dansk
  • 3.g el. lign
  • 8 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Ulve i Danmark: Konflikt mellem fåreavl og natur er en dansk-opgave til 3.g el. lign. Fylder 8 sider (3.085 ord, ca. 13 min. læsning) og blev publiceret 6. november 2014.

Denne artikel belyser den aktuelle debat om ulve i Danmark, med fokus på konflikten mellem fåreavlere og ulvenes genindvandring. Den diskuterer fåreavlernes krav om fjernelse af ulve, behovet for offentlig støtte til hegn, og de økonomiske konsekvenser af ulveangreb. Desuden perspektiveres til erfaringer fra Sverige og Norge.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Artiklen giver en grundig og nuanceret gennemgang af ulvedebatten i Danmark, med relevante perspektiver og eksempler. Den er velegnet som kildetekst til en opgave.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • biodiversitet
  • fåreavl
  • hyrdehunde
  • jylland
  • miljøministeriet
  • naturforvaltning
  • samfundskonflikt
  • ulve
  • vildtforvaltning

Ulve i Danmark er en samfundsopgave, mener fåreavlere efter angreb.

Danmark er for lille til at kunne huse både ulve og fåreavl.

Det mener formanden for foreningen Dansk Fåreavl, Richard Andersen, efter der er sket adskillige ulveangreb på fårehold rundt omkring i Jylland.

Senest er mindst tre får blevet dræbt for tre uger siden hos en fåreavler ved Gånsager i Sønderjylland, bekræfter dna-prøver. Tidligere ulveangreb har også kostet adskillige får livet.

Ud med ulven

Derfor mener de danske fåreavlere i foreningen Dansk Fåreavl, at myndighederne aktivt skal indfange og fjerne de ulve, der måtte komme til Danmark.

"Vi skal gøre, hvad vi kan for at undgå, at de etablerer sig i Danmark. Man må indfange dem og sætte dem ud der, hvor de er kommet fra," siger Richard Andersen til Jyllands-Posten.

Ifølge ham er en løsning med bedre indhegning af marker med får ikke en realistisk løsning - med mindre der kommer offentlig støtte til det.

Et samfundsproblem

"Nogle prøver jo at leve af fåreavl, og så er det urealistisk at skulle sætte et hegn op, der kan holde ulve ude. Man kan måske se til Sverige, hvor de har en ordning med, at avlere i områder med ulv kan søge om støtte til at sætte bedre hegn op," siger Richard Andersen.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver