1 / 3 sider - klik for at bladre

Analyse af kortfilmen 'Den korte film'

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 7
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af kortfilmen 'Den korte film' er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 3 sider (423 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 16. november 2014.

Analyse af Lasse Spang Olsens kortfilm 'Den korte film' fra 1993. Opgaven beskriver filmens handling, medvirkende skuespillere og instruktør. Den undersøger filmens opbygning, karakterer og lyd, samt fortolker budskabet om at se film i biografen. Inkluderer perspektivering til samfundet.

  • biograf
  • dansk film
  • filmanalyse
  • filmoplevelse
  • kortfilm
  • lasse spang olsen

Den korte film Analyseværksted Kortfilm

Navn: Gustav

Klasse: 8.c

1. Undrespørgsmål

Hvorfor kommer den unge mand índ på biblioteket?

Hvorfor begynder han at slå manden?

2. Beskrivelse

Skrevet af Lasse Spang Olsen.

Instuktøren er Lasse Spang Olsen.

Filmen er fra 1993.

Skuespillerne er Lasse Spang Olsen og Martin Spang Olsen.

Den handler om en ung mand der kommer ind på et bibliotek og fortæller om en western film han har set, og han lever sig så meget ind i det, at han begynder at kaste rundt med manden, han fortæller den til.

3. Analyse

Der oprtæder 2 personer, en mand på et bibliotek, og en vild ung mand.

Der er en scene hvor de sidder og snakker, og en scene hvor de slås/vælter rundt på biblioteket. Handlingen er kort og ensrettet. Der er mange lydefekter. Præmisset er at man skal se film i biografen, fordi der får man mest ud af det.

4. Fortolkning

Det kan være at få flere folk til at se film i biografen. Den var ikke kedelig, fordi der var meget gang i den.

5. Perspektivering

Måske kan der være at der ikke er så mange der går i biografen.

Se vejledning til de forskellige punkter på de følgende sider

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver