Bogens titel, forlag, udgivelsesår og forfatter (kort biografi).
Bogens titel siger jo indirekte at der skal ske noget her og nu. Derfor skal man forvente sig en spændende bog, og nogle udfordringer og ikke mindst noget der skal prøves. Bogen lyder også spændende, da titlen er imødekommende og speciel. Hvis jeg bare gik nede på biblioteket, kunne jeg godt finde på at låne den.
Forlag :
Forlaget er Dansklærerforening, hvilket nok også indikerer at mange skolelærere bruger bogen som et skoleredskab.
Udgivelsesår :
Bogen er udgivet i år 2001, så bogen er snart 14 år.
Forfatter :
Forfatteren er Jesper Wung-Sung. Han blev født i 1971, og han var faktisk kun 30 år, da han skrev denne roman. Jeg synes han har en god måde at skrive på, man bliver meget hurtigt fanget af bogen.
Giv et resume af bogen.
Jeppe er en dreng der går i gymnasiet. Til en fest møder han en pige som han ret hurtigt bliver forelsket i en pige der hed Cecilie. Cecilie har dog kræft, og dermed bliver deres forhold sat på prøve. Når han ikke er sammen med Cecilie, spiller han meget badketball, og det betyder at Jeppe kommer i et stort dilemma.
Det er gratis at oprette en konto