1 / 4 sider - klik for at bladre

Reportage fra Horsens Middelalderfestival 2013

  • Dansk
  • 8. klasse
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Reportage fra Horsens Middelalderfestival 2013 er en dansk-opgave til 8. klasse. Fylder 4 sider (1.277 ord, ca. 6 min. læsning) og blev publiceret 1. december 2014.

Denne reportage giver et indblik i Horsens Middelalderfestival 2013, med fokus på den autentiske stemning, de kulinariske oplevelser og de imponerende udklædninger. Opgaven dækker også den spændende EM i ridderdyst, hvor danske Peter Novak sejrede. Indeholder interviews med både festivalleder og besøgende, der deler deres positive oplevelser.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet reportage fra en middelalderfestival med interviews og detaljerede beskrivelser. Giver god inspiration til genreøvelser i dansk.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • begivenhed
  • festival
  • horsens middelalderfestival
  • interviews
  • kulturhistorie
  • middelalder
  • reportage
  • ridderdyst

Klokken er 4 en fredag eftermiddag, og Horsens summer af middelalderstemning.

Der er en time til, at festivalen starter.

Den årlige fejring af middelalderfesten skal til at begynde, og jeg er en af de mange deltagere, der har set frem til denne dag i lang tid.

Riddere, jomfruer, og massevis af mad er opskriften på en fornem middelalderfestival. Alt dette er opfyldt, og måske er det derfor, festivalen er så enorm en succes. Man føler virkelig, at man kommer tilbage til middelalderen, hvilket også skaber den gode stemning. Man får alle sanserne med. Fra det øjeblik man træder ind på pladsen, kan man lugte røg, og mærke den fantastiske stemning, som også var rygtet til

festivalen. Mange timers årlig forberedelse fra festivals leder Stig Graversens side, har skabt stor forventning, til festivalen. Stig har grundet den fortsat voksende deltagelse, gjort ekstra meget, for at gøre dette år helt specielt. Stig håber på endnu flere gæster, end sidste år. Lokale sponsorer har doneret en masse penge, så festivalen kunne få den årligt tilbagevendende festival, som de mener, er årets begivenhed i Midtjylland. Sponsorerne tjener også mange reklamepenge, fordi festivalen tiltrækker over 100.000 besøgende.

Traditioner på festivalen

Der er selvfølgelig et krav til deltagerne, som skal opfyldes, for

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver