Hvert år afholdes der middelalderfestival i Horsens, og dette år var ingen undtagelse. D. 24-25. august 2012 var 18. år i streg, at festivalen blev afholdt. Rigtigt mange mennesker deltog, og alle deltagerne virkede til at have fået en spændende oplevelse. Rammerne for festivalen passede perfekt til temaet, da det blev afholdt lige omkring Horsens fængsel. Men hvad sker der i løbet af sådan en middelalderfestival? Jeg var som praktiserende journalist, taget ud for at dække denne festlige og traditionsrige begivenhed.
Fredag d. 24.
Klokken er 16, på en dejlig varm sommer eftermiddag, og festivalen er skudt i gang. Det er første dag af middelalderfestivalen, her i Horsens hvor jeg står. Åbningsoptoget, er netop lige begyndt. Alle deltagerne samles inde omkring klosterkirken, for at gå optog gennem byen. Mange er iført kostymer, og det er virkelig noget der vækker opsigt, blandt byens andre borgere. De er nu på vej ned mod torvet, med flere hundrede mennesker i hælene, som følger dem og tager billeder. Derefter hen af søndergade og rådhusgade, og til sidst igen tilbage imod klosterkirken.
Optoget er nu færdigt, og det betyder at der nu bliver åbnet op, for de små boder rundt omkring. Eller workshops som de også kaldes. Det er altså nogle aktiviteter, man kan afprøve i små hold, med ting som omhandler middelalderen. Jeg er taget ind for at se et teaterstykke, opført som om det var et stort krigsslag, midt i 1300-tallet. Selvom stykket kun indeholdt amatør skuespillere, var det rigtig flot udført. Man fik igennem stykket, et rigtigt spændende tilbageblik i historien.
Det er gratis at oprette en konto