1 / 2 sider - klik for at bladre

Reklameanalyse af Adidas' løbesolbriller

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 12
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Reklameanalyse af Adidas' løbesolbriller er en dansk-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 2 sider (538 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 17. december 2014.

En reklameanalyse af en Adidas kampagne for løbesolbriller. Opgaven undersøger afsenderens intentioner, reklamens livsstilssignaler og målgruppe. Den dykker ned i brugen af motiv, farver og symboler, samt reklamens koncept og tema om sundhed og udseende. Afslutningsvis analyseres reklamens argumentation.

Redaktørens vurdering
7 God
En struktureret reklameanalyse af en Adidas kampagne. Besvarer alle spørgsmål og giver en grundlæggende indsigt i reklamens elementer og budskab.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • adidas
  • argumentation
  • farver
  • livsstil
  • løbesolbriller
  • målgruppe
  • reklameanalyse
  • sundhed
  • symbolik
  • udseende

Afsenderen er Adidas, et kendt sportsmærke, som sælger alt fra sko til løbehuer. De vil gerne have folk til at dyrke sport, så derfor har de sendt sådan en reklame ud.

Hvilke signaler om livsstil udsender reklamen?

Billedet udsender signaler om luksus, netop fordi at det er luksus løbesolbriller. Den udsender sundhed. At et sundt liv godt og det at være positiv og fornuftig ikke er så galt.

Hvem er målgruppen?

Målgruppen er den sportslige person, der godt kan lide at være udenfor og motionere i alt slags vejr. I det her tilfælde i sol og vind. Målgruppen er nok mest 20-60 år, fordi teenagere ikke går så meget op i, hvilke solbriller de har på, når de løber. Alle fra 20 til 60 år har mulighed for at løbe, eller træne. De ældre kan sagtens motionere, jeg kender personligt mange der motionere, som er over 60 år. Mine bedsteforældre prøver at motionere. Min farmor løber nogle gange i træsko og cowboybukser. Hun lader som om hun går, hver gang der kommer nogle, og så løber hun ellers over stok og sten, når ingen ser hende. Min mormor og morfar tager op i det lokale motionscenter to gange om ugen, for at hygge med sine venner og for at blive ved med at være sunde og raske. Inden for segmenter, er det den blå og den grønne der kunne have mulighed for at købe de her solbriller. De ligger i den dyre ende. De koster 1.300 kr. så det er ikke alle der lige har økonomien til briller i det prisleje.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver