1 / 5 sider - klik for at bladre

Fremtiden, visioner og forudsigelser: det evige liv via kloning

  • AT
  • 3.g el. lign
  • Afleveret til 10
  • 5 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Fremtiden, visioner og forudsigelser: det evige liv via kloning er en at-opgave fra 2008 til 3.g el. lign, afleveret til karakteren 10. Fylder 5 sider (992 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Denne opgave redegør for fænomenet kloning og de religiøse begreber pligtetik og lykkeetik. Den ser kildekritisk på religiøse tekster og artikler, og diskuterer biologisk mulighed for evigt liv via kloning. Afsluttende gennemgås begreberne forudsigelse og visioner, deres betydning for fremtiden og sammenhæng med kloning.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velstruktureret tværfaglig opgave om kloning og evigt liv, der anvender både naturvidenskabelige og humanistiske metoder. Giver god indsigt i etiske og religiøse perspektiver.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • biologi
  • etik
  • evigt liv
  • forudsigelser
  • kloning
  • lykkeetik
  • naturvidenskab
  • pligtetik
  • religion
  • visioner

Der ønskes redegjort for fænomenet kloning og de religiøse begreber pligtetik og lykkeetik. Herefter vil jeg se kildekritisk på forskellige religiøse tekster og artikler. Jeg vil med hjælp fra den naturvidenskabelige metode diskutere hvor vidt det rent biologisk overhovedet er muligt at opnå det evige liv via kloning. Afsluttende ønskes en gennemgang af begreberne forudsigelse og visioner, samt deres betydning for fremtiden og deres sammenhæng med eksemplet kloning.

Problemstillinger

Hvad er forudsigelser og visioner, og hvorfor laves de?

Hvilken betydning kan / vil forudsigelser og visioner få for fremtiden?

Hvordan vil visionen om det evige liv via kloning komme til udtryk både biologisk og religiøst verden over?

Bør der i visionen gå en grænse får hvor langt man bør gå inden konsekvenserne bliver uforudsigelige?

Materialer, teorier og metoder

Ved at anvende religionfagets metoder, som ligger under humaniora, vil jeg gå ind og se kildekritisk på forskellige kilder i forhold til forskellige religioners syn på det evige liv og det danske syn på etikken vedrørende kloning.

Beskrivende, analyserende og tolkende tilgangsvinkel.

Med de naturvidenskabelige metoder vil jeg gå ind og se på de forsøg der er lavet omkring eksemplet kloning, og den måde naturvidenskaben når frem til deres resultater via:

Gentagende forsøg

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver