Side 1 af 2

Unges Alkohol Forbrug

Unges Alkohol Forbrug er en dansk-opgave til 1.g el. lign., der blev afleveret med karakteren 7. Opgaven fylder 2 sider (773 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 12. januar 2015.

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Karakter 7
  • 2 sider PDF
  • 2 downloads

Skribentens beskrivelse af Unges Alkohol Forbrug

Hvis jeg kigger tilbage på min egen debut med alkohol, var jeg da nok et sted mellem 7-8 år, det lyder måske lidt vildt, men nu snakker jeg ikke om at drikke sig stang stiv, men at man får smagt en øl eller lignende. Da jeg var 7-8 år gammel, vidste alle jo en nisseøl høre til risengrød, og det gjorde jeg da også på det tidspunkt. Se allerede der opvokser en meget lille knægt allerede op med en overbevisning at man skal drikke øl hvis man skal have risengrød, men det er jo ikke tilfældet. Det synes jeg er lidt vildt taget i betragtning at der er så få procenter i disse nisseøl. Men bare ordret øl klinger jo i ørene på en lille dreng, der højest sandsynlig ser prestige i at havde smagt en øl, fordi det gør far jo også.

Uddrag fra opgaven

Skriveøvelse, unges forhold til alkohol Hvis jeg kigger tilbage på min egen debut med alkohol, var jeg da nok et sted mellem 7-8 år, det lyder måske lidt vildt, men nu snakker jeg ikke om at drikke sig stang stiv, men at man får smagt en øl eller lignende. Da jeg var 7-8 år gammel, vidste alle jo en nisseøl høre til risengrød, og det gjorde jeg da også på det tidspunkt. Se allerede der opvokser en meget lille knægt allerede op med en overbevisning at man skal drikke øl hvis man skal have risengrød, men det er jo ikke

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver