1 / 4 sider - klik for at bladre

Nødvendigheden af digital dannelse

  • Dansk
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Nødvendigheden af digital dannelse er en dansk-opgave til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 4 sider (2.236 ord, ca. 10 min. læsning) og blev publiceret 28. februar 2020.

Redegørelse for den stigende betydning af digital dannelse i en tid præget af online kommunikation og misinformation. Opgaven diskuterer etiske udfordringer på sociale medier, faren ved 'ekkoklokker' og understreger forældrenes ansvar i den digitale opdragelse. Den perspektiverer til journalistiske artikler og forskning inden for medievidenskab.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid og velargumenteret opgave om et relevant samfundsemne. God struktur, bruger kilder og diskuterer problemstillingen fyldestgørende.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • børn og unge
  • digital dannelse
  • digital opdragelse
  • ekkoklokker
  • forældreansvar
  • internet etik
  • misinformation
  • sociale medier

Det er med god grund at udtrykket ”digital dannelse” dukker op igen og igen i medier og på skoler rundt omkring i landet. Vi er i dag nået til en tid, hvor næsten alt kommunikation, underholdning og indsamling af ny viden sker online. Om det er via. de sociale medier eller det utal af hjemmesider med mere eller mindre ærlige motiver, så kan vi i dag ikke ignorere den effekt det har på vores samfund og mentalitet, især hos børn og unge. Og det specielle ved internettet, som jeg tror få havde forudset, er at det er uendelig stort og ligegyldigt hvad du søger efter (eller ikke søger efter), så finder du dét og måske endda det der er værre. Derfor er det så absolut nødvendigt med digital uddannelse på lige fod med litterær uddannelse, engelsk og dansk og alle de andre fag vi bliver faglige dygtige til på skolerne. For selvom børn og unge er digitalt indfødte i dag, betyder det ikke, at de kender til de ”voksnes” verden af skjulte motiver og bedrag, designet til at lokke dig i netop deres retning, om det så er for profit eller ideologiske årsager. Det langt fra tilfældet. I den anden grøft har vi snakken om moralen og etikken på de online medier, som så ofte, og ofte groft bliver testet af de voksne, men især af de unge, for de har endnu ikke lært at reflekterer over hvad konsekvenserne kan være, og jeg tror ofte de ikke forstår, hvor uendeligt internettet i virkeligheden er. At alt bliver gemt et eller andet sted eller at der er andre personer end lige deres vennekreds der kan og vil få adgang til deres billeder, videoer og beskeder, og det er både på godt og især på ondt.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver