1 / 7 sider - klik for at bladre

Atom- og kernefysik: elektroner, stråling og atomkraft

  • Fysik/Kemi
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 7 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Atom- og kernefysik: elektroner, stråling og atomkraft er en fysik/kemi-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 7 sider (2.114 ord, ca. 9 min. læsning) og blev publiceret 25. januar 2015.

Redegørelse for centrale begreber inden for atom- og kernefysik. Opgaven forklarer opdagelsen af elektroner og protoner, atomets opbygning, frekvens, bølgelængde og de tre elementarpartikler. Desuden behandles tungt vand, geigertælleren, baggrundsstråling, strålingstyper (alfa, beta, gamma), kulstof-14 metoden og en diskussion af atomkraft.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Omfattende besvarelse af spørgsmål inden for atom- og kernefysik, herunder elementarpartikler, strålingstyper, kulstof-14 metoden og atomkraft. God til inspiration.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • atomfysik
  • atomkraft
  • elektroner
  • halveringstid
  • kernefysik
  • kulstof-14 metoden
  • neutroner
  • protoner
  • radioaktivitet
  • stråling

Forklar hvordan man opdagede elektronen og protonElektroner blev opdaget i 1897 af Joseph Thomsen. Han fandt ud af at man kunne dele atomer og der var nogle endnu mindre dele inden i. Det opdagede han ved at lave en række forsøg hvor han sendte elektrisk strøm gennem luften med et lavt tryk. Mange havde lavet de eksperimenter før, men Thomsen var den første til at afbøje strålerne, både elektriske ladninger og magneter. Med de eksperimenter kunne han bevise at atomer består af noget tungt der er positivt ladet og noget let der er negativt ladet. Når et atom bliver delt er der elektroner og protoner, også kaldt nyklider. Det er de negative partikler i atomet der kaldes elektroner. De positive er protoner. Elektronets masse er kun en 1000 del af hele atomets masse.Atomer består af en atomkerne med elektroner uden om.

Hvor stor er atomkernen set i forhold til hele atomet?Atomets størrelse er 0,1 nanometer. Atomkernen er ca. 1000 gange mindre end selve atomet. Det var englænderen Ernest Rutherford der opdagede det i 1911.

Forklar begrebet frekvensFrekvens betyder hvor ofte noget optræder. Det kan også være hvor mange svingninger der er pr. sek. for et svingende system eller en bølge. Frekvens betegnes med symbolet ? eller f. Enheden for frekvens er hertz (Hz = s-1).

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver