Brandtrekant
Indholdet:
Teori
Formål
Materialeliste
Fremgangsmåde
Konklusion
Teori:
En brand der kan slukkes ved at bruge skumslukker.
Hvordan en brand opstår.
Første forsøg
Formål
Meningen bag det første forsøg er at påvise, at man kan afgive kuldioxid, som har noget at gøre med brandtrekanten. Og at se om natriumhydrogenkarbonat kan frigøre co2.
Materialisten
2 reagensglas
Natriumhydrogencarbonat(NaHCO3)
Stativ med klo
Gummiprop med et hul
Stort bøjet glasrør
Gasbrænder
Tændstikker
Kalkvand
Fremgangsmåden
Opstilling: vi startede med at tilsætte en teske NaHCO3 i et reagensglas. Efter at vi har lagt det tager vi en gummiprop med et hul på reagensglasset, hvor vi også sætter et stort bøjet glasrør i hullet. I det andet reagensglas, er der kalkvand i. Den anden ende af det bøjet glasrør, skal ned i kalkvandet. For at starte vores forsøg skal vi have et stativ med klo for at holde det reagensglas, hvor der er NaHCO3.
Vi tager vores lighter og tænder for vores gasbrænder og sætter den under reagensglasset med NaHCO3
Kemiskreaktion: Efter et stykke tid ville vi se NaHCO3 begynde at opvarme sig selv, hvor der begynder at komme vanddug (H2O) på reagensglassen. Når der opstår opvarmning, så får vi bundfald i kalkvandet. Vi så en kemiskreaktion i bundfaldet, hvor det boblede, der indeholder co2
Det er gratis at oprette en konto