Jeg har valgt emnet dyrepasser, eftersom jeg rigtig godt kan lide dyr. Det kunne være spændende og komme ud og arbejde med dyr. I for eksempel en zoologisk have hvor der er mange forskellig tropiske dyr også. Eller på et dyreinternat, hvor man er med til, at give dyr et bedre liv med en bedre fremtid.
Jeg har siden jeg har været lille, været utrolig vild med dyr. Og det gælder alle dyr. Og hvis man så kunne arbejde med det i sin hverdag, og hjælpe dyr ville det være en oplevelse i sig selv hver dag.
2 - oversigt over uddannelsesvej.
Man kan komme ind efter 10ende klasse, men man skal have et gennemsnit på 2,0 fra enten 10ende klasse, eller niende. Dette snit skal være på fagene dansk og matematik. Derefter skal man være vurderet uddannelsesparat og have en praktikplads hvilket godt kan være meget svært at få. Det er adgangskravende for at komme ind på grundforløbet. For så at kommer videre til hovedforløbet skal man have bestået de forskellige fag i grundforløbet som er:
Biologi på F-niveau
Naturfag på F-niveau.
3 - jobbeskrivelse.
Som dyrepasser kan man arbejde inde på mange forskellige områder, med mange forskellige slags dyr. Som jeg nævnte tidligere kan det både være i en zoologisk have eller i et dyreinternat. Arbejdet som dyrepasser indebærer at man samarbejder meget med sine kollegaer og er god til, at snakke med dem, man samarbejder jo om, at passe de her forskellige dyr, og skal indrette sig efter deres rutiner. under denne uddannelse kan man få elevløn. uddannelsen er gratis.
Det er gratis at oprette en konto