Dyrepasser i Randers Regnskov: En drømmeuddannelse

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 7
  • 5 sider PDF

Dyrepasser i Randers Regnskov: En drømmeuddannelse er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 5 sider (915 ord, ca. 4 min. læsning) og blev 7. juli 2026.

Denne reportage giver et indblik i dyrepasseruddannelsen og en typisk arbejdsdag i Randers Regnskov. Den følger dyrepasser Michael og beskriver uddannelsens opbygning, specialer og adgangskrav. Opgaven belyser også de mange muligheder, der findes inden for dyrepasserfaget.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Informativ reportage om dyrepasseruddannelsen og hverdagen i Randers Regnskov. God struktur og relevante fakta, der kan inspirere andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • dyrehold
  • dyrepasser
  • dyrevelfærd
  • erhvervsuddannelse
  • karriere
  • randers regnskov
  • reportage
  • uddannelse
  • zoologi

Siden Michael var en lille dreng, har han været helt vild med dyr. Nu har han fået drømmejobbet. I reportagen her vil i høre om en dag i Michaels liv, og om hvilke ting det indebærer, at være dyrepasser.

Det lugter af dyr, meget fugtigt, vammelt og varmt. Over de store højtalere lyder dyrepasser Michael skingert ”papegøjerne vil nu blive fodret nede ved tårnet”. Da en lille dreng ved navn Tobias ser det, bliver han så glad. Han siger, at han bare skal være dyrepasser, når han bliver stor.

Da man træder ind til krokodillerne, kan man lugte det døde kylling, krokodillerne lige har spist. En af krokodillerne er specielt store, den har lige spist to døde kyllinger. Krokodillen er en grim mørkegrøn med nogle skinnende gule øjne. Ud af krokodillens mund stikker der en masse tænder, som er så skarpe som en kniv, og på ryggen har den nogle rynkede knopper.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver