Side 1 af 3

Historie

Historie er en historie-opgave til 9. klasse, der blev afleveret med karakteren 10. Opgaven fylder 3 sider (1.303 ord, ca. 6 min. læsning) og blev publiceret 9. marts 2020.

  • Historie
  • 9. klasse
  • Karakter 10
  • 3 sider PDF
  • 1 downloads

Skribentens beskrivelse af Historie

historie aflevering hvor der bliver besvaret nogle vigtige spørgsmål om nogle kilder til holocaust . jeg fik 10 af min lærer .

Uddrag fra opgaven

Historie kildeopgave Kilde 1. A: På billederne ser man en etnisk udrensning og udviklingen i de forskellige lande. Srebrenica og Rwanda har nogle tydelige sammenhænge, de begravede ofrene, ligesom Tyskland gjorde i 1940, starten af krigen. Men, fordi nazisterne gerne vil udrydde hele den jødiske befolkning og derefter slette alle vidner og spor, så blev man nød til at brænde dem, i stedet får at begrave dem, som også krævede en masser af midler, men fordi, at Tyskland var besat, på at erobre Sovjetunionen, så skulle alle kræfter og resurser ydes på det. På billedet med Nazisterne, illustreres en udrensning

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver