Side 1 af 3

Kom/it til kapitel 5 - Æstetik og layout

Kom/it til kapitel 5 - Æstetik og layout er en it-opgave til 1.g el. lign., der blev afleveret med karakteren 4. Opgaven fylder 3 sider (500 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 28. februar 2015.

  • It
  • 1.g el. lign.
  • Karakter 4
  • 3 sider PDF
  • 4 downloads

Skribentens beskrivelse af Kom/it til kapitel 5 - Æstetik og layout

Hvad er æstetik? Hvad er KISS? Forklar det gyldne snit. Forklar AIDA. Beskriv farvers forskellige betydninger og hvad viden om dét kan bruges til.

Uddrag fra opgaven

Opgave i kom/it til kapitel 5 - Æstetik og layout Svar på følgende spørgsmål i forhold til bogens kapitel 5: Hvad er æstetik? Æstetik er i design når noget er smukt at se på, uanset og det er godt design eller ej. Hvad er KISS? KISS står for ”Keep it simple, stupid” hvilket betyder at man skal holde sine budskaber simple, for at undgå at for meget støj som kunne føre modtageren væk fra budskabet. Forklar det gyldne snit: Det gyldne snit er 4 usynlige linjer (markeret i billedet) som bruges til at skabe balance og/eller fremhæve dele af billedet.

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Lignende opgaver