or 8 år siden oplevede Agnes noget afskyeligt. Hendes klasse ville bevise, hvad der betød noget for dem, så de lavede en ”dynge” med betydning. De skulle hver især aflevere nogle meget værdifulde ting på ”dyngen”, det blev fx til en pegefinger, en død lillebror, en mødom osv. Disse oplevelser gjorde, at de gik igennem mange hårde ting sammen, og det har helt sikkert påvirket dem alle sammen senere i livet på forskellig vis, men hvad gjorde det ved lige netop Agnes’s liv?
At leve med konsekvenserne
Jeg har det egentlig udmærket i dag. Men det har været en meget lang og hård rejse at nå hertil. Det har haft mange konsekvenser at vi gjorde som vi gjorde, for mig har det betydet at jeg har fået angst for rigtig mange ting. Jeg kan b.la ikke holde lugten af brændt træ ud, det minder mig om dengang da savværket blev til aske, siger Agnes.
Jeg fortrød allerede det vi gjorde, dengang vi begyndte at ”smide” levende ting på dyngen - som hamsteren. Men jeg forstod først alvoren, da jeg kom på gymnasiet. Her gik det op for mig, hvor påvirket jeg var af disse alvorlige ”drengestreger”, som jeg havde været en del af. På gymnasiet havde jeg store problemer med at blive en del af fællesskabet. Jeg havde svært ved at snakke med mine jævnaldrende, og tilliden havde lidt et knæk, jeg stolede ikke på dem. Indimellem volder det mig stadigvæk problemer den dag i dag, og det er endnu en af de konsekvenser, jeg altid skal leve med.
Det er gratis at oprette en konto