1 siders PDF

Skal teenagere komme senere i skole?

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 7
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Skal teenagere komme senere i skole? er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 1 side (581 ord, ca. 3 min. læsning) og blev 3. juli 2026.

Argumenterende tekst der diskuterer fordelene ved en senere skolestart for teenagere. Opgaven redegør for unges biologiske døgnrytme under puberteten, deres øgede søvnbehov og hvordan en tidlig skolestart påvirker koncentration og præstation. Den perspektiverer til internationale skolesystemer og inkluderer et citat fra søvnekspert Finn Ursin Knudsen.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid argumenterende tekst om senere skolestart for teenagere. Opgaven er velstruktureret, bruger forskning og ekspertudtalelser til at understøtte sin pointe.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
12
  • argumentation
  • døgnrytme
  • folkeskole
  • gymnasium
  • præstation
  • pubertet
  • skolestart
  • skolesystem
  • søvn
  • teenagere

Undervisningsministeriet har i løbet af de sidste 10 til 15 år vendt og drejet sagen om hvordan det danske skolesystem skulle forbedres. De har prøvet alt fra at forlænge skoledagene, give færre eller flere lektier til at inddrage forskellige interesseområder i form af idræts, design/medie og science linjer, som en del af undervisningen hvor man har de enkelte elevers interesser i fokus. Spørgsmålet er, behøves der virkelig at lægges så mange kræfter i at modificere skolesystemet, eller findes der simplere løsninger?

Tager vi et kig på de internationale skolesystemer, som lægger blandt verdens bedste, som f.eks. Finland, England og USA, lande som Danmark i høj grad lader sig inspirerer af, har i hvert fald en ting tilfælles i deres skolesystemer. Skolen begynder først mellem kl. 9 og 10. Forskning viser, at teenagere i dag generelt har brug for 1-1,5 time længere nattesøvn end voksne, fordi deres krop og hjerne går igennem en rivende udvikling, nemlig puberteten. Dette manipulerer med kroppens biologiske døgnrytme, hvorfor teenagere i deres pubertet periode udvikler sig til at blive B-mennesker, dvs. de går senere i seng og vågner senere op. Derved kommer vi frem til et helt basic problem der kunne være den største forhindring mod forbedring af skolesystemet og bedre præstation fra elevernes side, nemlig vores klassiske 8-16 skoledag. Ofte bliver studerende nødt til at vågne omkring kl. 6 og 7 for at kunne nå i skole kl. 8. Dette ødelægger fuldstændig de unges døgnrytme og forårsager ekstrem træthed blandt de unge mennesker, hvilket sætter en kædereaktion i gang i form af dårlig koncentration og præstation i skolen og dermed i sidste ende dårlige eksamensresultater. Kroppens søvnperiode hos B-mennesker er typisk fra kl. 01.00 til 10.00, dvs. hvis man tvinger hjernen til at præstere før kl. 10.00 er det ikke en optimal præstation man bliver mødt af fra elevernes side. Dette understøttes af søvnekspert og børnelæge Finn Ursin Knudsen som fortæller følgende om søvnmangel hos de unge: ” Disse elever er urolige i klassen.

Få adgang til denne og 99.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver