1 / 4 sider - klik for at bladre

Vi snyder så meget vi kan

  • Dansk
  • 3.g el. lign
  • Afleveret til 7
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Vi snyder så meget vi kan er en dansk-opgave til 3.g el. lign, afleveret til karakteren 7. Fylder 4 sider (1.191 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 27. marts 2015.

Kronik der behandler emnerne piratkopiering og sort arbejde. Opgaven diskuterer, hvorfor mange mennesker ikke anser disse handlinger som forkert, og hvordan lovgivningen har svært ved at følge med udviklingen. Den reflekterer over konsekvenser og samfundets accept af ulovligheder.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid kronik der diskuterer relevante samfundsemner som piratkopiering og sort arbejde. Opgaven er velstruktureret og indeholder en god refleksion over genre og sprogbrug.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • etik
  • internetkriminalitet
  • kronik
  • lovgivning
  • moral
  • piratkopiering
  • samfund
  • sort arbejde

Kronik i metroXpress D. 23-03-2015Alle mennesker her på et tidspunkt snyd. Om man så lige har kørt en gratis tur med bussen eller toget, fordi man ikke havde sit buskort, eller kontanter til togbilletten.

Især i underholdningsbranchen snyder mange unge. Alt fra musik, film, spil, software og e-bøger. Den virkelighed, der er på internettet, hvor lovgivningen slet ikke er fulgt med udviklingen og umuliggør, at ulovlighederne begrænses. De fleste mennesker føler ikke, de gør noget forkert. Måske har du selv downloadet ulovligt en gang imellem, uden at du føler, det er forkert. Hvad angår mig selv, så er downloading af musik og film, nærmest blevet en del af hverdagen. Hver dag når jeg kommer hjem fra skole tjekker man lige ”torrents” hjemmesiderne for at se om der er kommet nogle nye film, som man gerne vil se. Torrents er en fil, man ved hjælp ved et program downloader små ”bidder” af den fil man gerne vil have, hos forskellige ”seeders”, programmet sætter så alle bidderne sammen til én fil. Ret beset er det vel også forståeligt, når så mange gør det samme. Hvis det virkelig var forkert og at betragte som tyveri, så ville politiet og politikerne da gøre noget? Der ville da være en konsekvens?

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver