1 / 2 sider - klik for at bladre

Unge snyder sig nemt til alkohol i Danmark

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 7
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Unge snyder sig nemt til alkohol i Danmark er en dansk-opgave fra 2020 til 8. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (492 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 8. juli 2026.

Denne opgave redegør for, hvordan unge i Danmark nemt snyder sig til at købe alkohol i butikker, trods aldersgrænser. Den belyser det høje alkoholforbrug blandt danske unge sammenlignet med resten af Europa, det sociale pres de oplever, og butikkernes manglende ID-kontrol. Opgaven diskuterer også forslag om at hæve aldersgrænsen.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid redegørelse for unges alkoholvaner og nemme adgang til alkohol i Danmark, understøttet af relevante statistikker og kilder. God struktur og sprog.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • aldersgrænse
  • alkohol
  • butikker
  • danmark
  • folkeskole
  • forbrug
  • socialt pres
  • sundhed
  • unge

Der er flere og flere undersøgelser der viser, at de unge i Danmark stadigvæk kan snyde sig til at købe alkohol i de lokale butikker.

Smilla Cisar

De unge fortsætter med at snyde

de lokale butikker til at sælge dem alkohol, selvom de er under aldersgrænsen for at kunne købe den.

De unge kan nemt snyde ved køb af alkohol i de lokale supermarkeder. Foto: Ole Kjær

De unges alkoholvaner i Danmark er steget gevaldigt fra 2015-2019. En undersøgelse fra Blå Kors Danmark viser, at over 40% af alle niende klasser i Danmark har været fulde mindst en gang inden for den seneste måned. Unge under 16 år må ikke købe alkohol, og er alkoholprocenten over 16,5, skal man være 18.

Sammenlignet med unge i resten af EU drikker danske unge alkohol i en tidlig alder, de drikker først og fremmest for at blive fulde. Danmark drikker i gennemsnittet 70% mere alkohol, end resten af Europa gør.

Presset til at drikke

De unge i Danmark drikker i gennemsnittet 70% mere end resten af Europa

Flere og flere unge føler sig presset til at drikke alkohol. 42 procent af de af unge mellem 15 og 25 år har oplevet at føle sig presset til at drikke alkohol, og hele 34 procent har oplevet det mere end en gang. Det viser nye tal i en rapport fra Kræftens Bekæmpelse og Tryg

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver