Hvor havde jeg været uden Facebook? Hvad havde jeg lavet lige nu, uden Facebook? Hvordan ville min verden se ud, uden Facebook? Ville jeg være ligesom børnene i Afrika? De spørgsmål har jeg spurgt mig selv om mange gange, sikkert ligesom mange andre.
Foto fundet på latenights.dk. Billedet er af en såkaldt likehunter status.
Lavet af Mette Bundgaard
Hver eneste dag bruger jeg flere timer på Facebook, FB, fjæsen, eller hvad man nu kalder det. I de timer sidder jeg og kigger billeder, tjekker folk ud, læser statusser, chatter med folk og spiller. Jeg spiller specielt meget Tetris, Jeps jeg er i rank 38. Men hvis jeg ikke havde Facebook, ved jeg simpelthen ikke, hvad jeg havde fået tiden til at gå med.
Facebook er over alt, i skolen, i sengen inden man skal sove og også når man står op igen, i toget på vej på arbejde, efter at man har spist. Man ser det også ofte i tv’et, med reklamer der siger at man kan finde dem på Facebook. Selvom man laver lektier har man Facebook liggende i bagrunden, selv mens jeg skriver dette går jeg lige en gang i mellem ind på Facebook, og tjekker meget hurtigt, eller så tager jeg måske lige et spil Tetris. Nogle gange når jeg laver lektier, har jeg faktisk nogle officielle Tetris-breaks, og jeg kan finde på bare at udbryde det. Hvor jeg vil hen med dette er at, hvis vi ikke havde Facebook, ville vi måske være mere opmærksomme på skolen, og måske ville få bedre uddannelser?
Det er gratis at oprette en konto