Morten Nielsen har skrevet digtet ”Skæbne”, om drengen ’tykke’, der er blevet mobbet igennem hele sin skolegang. Mobning medførte at, han blev nazist, begrund af den hårde opvækst og skolegang.
Mobning er nok en af de værste ting, man kan udsætte en af sine egne klassekammerater, generelt bare nogen som helst. Mobberne forstår ikke alvoren i det, før de selv prøver det. Den mobning ’Tykke’ bliver udsat for, er direkte ond. Selv en vikar, som er et voksen menneske, gør nar af ham, for at få en respekt af de andre elever. En voksen skal ikke gøre det samme som eleverne gør, de er der for et andet formål, ved at de skal hjælpe den udsatte og sørge for det ikke sker. Ikke bare på det tidspunkt, men for altid, alt mobning skal stoppes.
Den mobning i skolen, men også cybermobning, som vi har i dag 2014. Den gang hvor ’Tykke’ levede, fandtes der ikke cybermobning, men det gør der nu, da mobberne har udviklet sig, og blevet en tand klogere. Hvis man mobber, når man ofret kan se en, er det nemt at sladrer til en lærer eller en anden voksen, men hvis det er over nettet, og det er en anonym person der skriver, gøre det tusind gange svære, at finde ud af det, for nu kan man ringe med skjult nummer, man kan skrive anonyme e-mails, beskeder, ringe og mere til endda.
Det er gratis at oprette en konto