1 / 3 sider - klik for at bladre

Synopse over Morten Nielsens digt 'Skæbne'

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 7
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Synopse over Morten Nielsens digt 'Skæbne' er en dansk-opgave fra 2014 til 9. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 3 sider (460 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 16. juli 2026.

Denne synopse udgør en disposition for en mundtlig prøve i dansk, fokuseret på Morten Nielsens digt 'Skæbne'. Dokumentet indeholder en præsentation af digtets genre, handling og temaer som mobning, nazisme og krig. Desuden beskrives en detaljeret analyse- og fortolkningsplan samt perspektivering til fordybelsesområdet.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Detaljeret synopse for mundtlig prøve, der giver en god oversigt over digtet 'Skæbne' og en struktureret analyseplan. Kan give inspiration til andre elever.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • barndom
  • dansk litteratur
  • digtanalyse
  • krig
  • litteraturanalyse
  • mobning
  • morten nielsen
  • mundtlig prøve
  • nazisme
  • skæbne

Forfatter: Morten NielsenTitel: skæbnegenre: Digtkilde:udgivelsesår: 1945Fordybelsesområdets titel:

Fordybelsesområdets tekster og andre udtryksformer

På det tørre af Benny Andersen 1962

Sømanden i iíc3-toget af Lone hørslev 2003

Der bor en ung pige af Tove Ditlevsen 1955

Plasticsolen af Michael Strunge 1981

Henrettelsen digt af Tom Kristensen

Jeg er så træt af min krop af Kristen Hammann.

Disposition for præsentationen ved den mundlige prøve. Mit oplæg på 10-12 minutter ved den mundtlige prøve vil jeg disponere således:

Oplæsning af digtet skæbne.

Præsentationen af prøveoplægget.

Analyse og fortolkning af digtet.

Perspektivering: til fordybelsesområdet tekster, til andre tekster, til virkeligheden.

Præsentation af prøveoplægget.

Genre:

”Skæbne” er et digt. Genretræk jeg finder på digtet er: at der er mobning, helvede, dårlig barndom, kan give en dårlig sind.

Handlingen til digtet:

digtet handler om en dreng der kaldes tykke, han var ulykkelig fordi alle driller ham. Vikaren driller ham fordi han vil være vittig, fordi han ville tage klasens opmærksomhed fra sig selv og over på tykke. Han er blevet forsvarsløs og bliv til grin. Han blev 15 år han begyndte og kunde lide en pige, hvor den pige han kunne lide grinte mest af ham. Han ville tage hævn så han er blevet Nazist. Han er blevet en mand og partikammerat og han er blevet stærk hvor han er parat til at smadre et knojern ind i en mund, når han slår. Nu ville han dræbe alle, han ville tage hævn, af alle de onde år, hvor han bliv drillet.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver