Unge i Danmark, er et meget stort begreb for mig, og kan derfor betyde mange ting. Man hører meget om det i medierne, hvor unge kan være en byrde for samfundet. Man hører det i forbindelse med fester og skandaler, så det er nok mest den slags man generelt forbinder med unge.
Tænker man så dybere ville jeg sige at unge i Danmark, er med til at skubbe vores land fremad. Vi bliver klogere i forhold vores forhenværende generation, flere tager en gymnasial uddannelse, flere bryder dårlige sociale mønstre osv.
Dette emne vil live taget op i debatindlægget, da jeg mener at det en kæmpe problemstilling.
Referat af debatindlægget ”Der er ikke plads til de grimme i nattelivet”
Der debatteres om nattelivets konkurrence, om hvor ”lækker”, eller moderne man er. Debattørens fortæller om en lørdag aften hvor en dreng blev afvist, hvor begrundelsen lå i at der ikke var plads til flere. Den rigtige forklaring var dog noget andet. Han ikke var pæn nok, ifølge dørvagten.
Efter drengen blev afvist var det debattørens tur selv, til at blive bedømt og kunne godt komme ind.
Han bestiller en drink, som tiltrækker folks kritiske blik, han danser med sig selv. Han mener denne adfærd blandt de unge er skyd i at mange er på lykkepiller og har dårlig selvtillid. Steder som denne natklub ”Simons”, er med til at danne den unge adfærd.
Det er gratis at oprette en konto