1 / 3 sider - klik for at bladre

Unge og miljøbevidsthed: et debatindlæg

  • Dansk
  • Afleveret til 12
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Unge og miljøbevidsthed: et debatindlæg er en dansk-opgave, afleveret til karakteren 12. Fylder 3 sider (1.163 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 3. november 2010.

Debatindlæg der tager udgangspunkt i Alice Grønhøjs artikel 'Unge tænker mindre på miljø end voksne'. Opgaven argumenterer imod påstanden om, at unge er ligeglade med miljøet, og diskuterer årsager til deres adfærd. Den kritiserer også Kim Christensens synspunkter og fremhæver forældrenes rolle i miljøopdragelse.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet debatindlæg der kritisk diskuterer unges miljøbevidsthed baseret på en artikel. God argumentation og struktur.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • alice grønhøj
  • debatindlæg
  • forældreopdragelse
  • genbrug
  • global opvarmning
  • kim christensen
  • klima
  • miljø
  • miljøbevidsthed
  • unge

I artiklen ”Unge tænker mindre på miljø end voksne”, der bygger på en undersøgelse lavet adjunkt Alice Grønhøj, bliver de unge mellem 16-18 år kritiseret for ikke at tage hensyn til miljøet. Hun mener blandt andet, at det skyldes, at unge er vokset op i overflod og derfor ikke har behøvet at tænke på det.

Jeg mener, at det er en overdrivelse af situation. Bare fordi unge ikke viser deres entusiasme på samme måde som voksne, betyder det ikke, at de ikke interessere sig for emnet. Det betyder bestemt ikke, at de tænker mindre på miljøet end de voksne. De bliver da hele tiden mindet om det. I nyhederne og aviser er der 10 minutter lange emner og 1 side lang artikel om emnet miljø næsten hver uge. Det er bare sværere for unge i den alder at gøre noget ved det. Hvad er det, de kan byde ind med? Hele boligen, også forældrenes værelse, er spækket med elektroniske apparater og computere, der strøm. Unge er blevet så vant til det nu til dags, så de tænker på miljøet, men de har bare ikke nogen indflydelse.

At miljø og klima ikke er smart, kan der ligge noget i. At gå i miljøvenlige sko eller lignende er ikke ligefrem enhver teenagers drøm. Men der er flere og flere unge der shopper i genbrugsbutikker og Rødekors. Jeg skal ikke kunne sige, om det er på grund af, at tøjet er fedt eller det er billigt. Men jeg ved i hvert fald, at det er godt for miljøet at købe genbrugstøj, selv om jeg også ved, at der selvfølgelig er mange unge der vælger Carhatt og Abercrombie frem for Røde Kors- butikkerne.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver