Side 1 af 2

Rusmidler fremlæggelse

Rusmidler fremlæggelse er en samfundsfag-opgave til 9. klasse, der blev afleveret med karakteren 12. Opgaven fylder 2 sider (1.036 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 21. april 2015.

  • Samfundsfag
  • 9. klasse
  • Karakter 12
  • 2 sider PDF
  • 12 downloads

Skribentens beskrivelse af Rusmidler fremlæggelse

Vi havde en temauge og valgte emnet rusmidler og jeg brugte dette til at freml?gge. Jeg fik 12 for opgaven bare med dette papir plus lidt ekstra viden i hovedet og ved at sp?rge om der var sp?rgsm?l efter hver kategori.

Uddrag fra opgaven

Rusmidler Kokain: Kokain er for det meste set i Europa som et hvidt pulver, det udvindes af kokabladene af en række kemiske processer, i amerika er der også kommet en epidemi af uren kokain, nemlig crack kokain eller freebase som kan ryges i en pibe, det er mere vanedannende fordi rusen kommer hurtigere og mere intenst end hvis det sniffes. Før i tiden var Columbia den største kokainproducent men det er sidenhen blevet Peru. Kokain blev først meget populært i 70’erne da Griselda Blanco valgte at tage det med op fra columbia til USA. Senere hen kom der Pablo escobar

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver