Davao-provinsen melder om enorme tab: Flere hundrede familier er tvunget til at forlade hus og hjem, og antallet af døde er stadig stigende. Meteorolog, Kenneth Jensen, bekræfter at regnskyllene endnu ikke har nået deres maks.
Af: [NAVN A], NGG
Orkanen Pedro hærger i disse dag den sydøstlige del af Filippinerne, og har sat hele området på standby. Regnen tog for alvor til i Fredags, og har nu resulteret i at flere tons vand strømmer gennem gaderne i Davao. De Filippinske myndigheder forholder sig til denne naturkatastrofe, og har indtil videre imponeret lokal-befolkningen. Biler flyder rundt, og i håbet om at kunne holde sig over vandet, bruger lokale dem som tømmerflåde. Beboerne står tilbage med en følelse af afmagt. Flere hundrede har mistet deres hjem – Engracia, en 15-årig der har mistet sin mor til de overmægtige naturkræfter, er en af dem.
Den 15-årige har oplevet katastrofen på nært hold: ”Min far og jeg sad og lavede lektier nede ved spisestuen, som var det en helt normal eftermiddag. Det havde regnet en del på det tidspunkt, men eftersom at det var regnsæson lagde vi ikke rigtig mærke til det. Efter en times tid, hvor haven var oversvømmet, begyndte der at løbe vand ind under døren, og ind i stuen. Min mor råbte at vi skulle løbe væk og skynde os med at finde sikkerhed. Min bror og jeg fandt en bro vi kunne sidde på. Vi fandt først min far en time efter, men min mor er stadig væk.” – Engracia’s mor er muligvis en af de mange mennesker der indtil videre er meldt savnet og formodet døde.Stigende panik blandt filippinerneCa. 50 mennesker er indtil videre meldt savnet, og mange er formodet døde. De fleste er lige nu på flugt, og leder efter et opholdssted. Mange af Davaos indbyggere løber rundt i panik, og nogle børn løber sågar rundt uden hverken forældre eller søskende. Alle lokale står og kigger på mænd, der skubber biler op af vandmasserne, fra gangbroerne. Orkanen har sat en kæmpe stopper for al transport. Davao International Airport er i kaos. I ledelsen, hos nogle af de internationale flyselskaber og administrationen hos lufthavnen, forventer man dog at få styr på situationen inden for det næste døgns tid.
Det er gratis at oprette en konto