1 / 2 sider - klik for at bladre

Nutidens højre hånd

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Nutidens højre hånd er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (780 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 8. januar 2018.

En diskussion af mobiltelefonens indflydelse på nutidens samfund, hvor den både fungerer som et uundværligt kommunikationsredskab og en kilde til sociale problemer som mobning og afhængighed af spil. Opgaven reflekterer over balancen mellem teknologiens fordele og ulemper i hverdagen.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet diskussion af mobiltelefonens fordele og ulemper, herunder sociale medier og spil. Giver god inspiration til emnet.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • catfish
  • hverdagsliv
  • kommunikation
  • mobiltelefoner
  • mobning
  • sociale medier
  • spilafhængighed
  • teknologi

I toget, i skolen, på gaden, folk sidder med dem over alt, man bliver forstyrret af dens bimlen og bamlen i lommen og den stjæler alt ens tid. Det er som om folk ikke laver andet end bare at sidde med deres mobil. Men det betyder nødvendigvis ikke, at telefonen er en dårlig opfindelse. Tværtimod, dette lille apparat kan jo næsten alting, man kan snakke med andre igennem den, skrive med andre gennem den, ja man kan jo kommunikere til hele verden med den. Uden mobiltelefonen havde det jo været et helvede, jeg kan slet ikke forestille mig, hvordan at det har været i gamle dage, uden mobilen ved ens side. Man var jo nød til at sende breve, og det kunne jo tage uger før de ankom, eller også skulle man køre hele vejen over til dem, som man ville komme i kontakt med. Der var jo heller ikke noget der hed internet dengang, så hvis man ville undersøge noget skulle man besøge det nærmeste bibliotek, der var proppet med en masse viden skrevet ind i utallige bøger.

Telefonen kan også gå på internettet, og med internettet, følger de sociale medier, stedet hvor du kan lægge alt ud offentligt, og hvor størstedelen af alt mobning bliver begået, falsk identitet, og generelt bare alt for meget misbrug, som slet ikke burde finde sted. mobning er absolut forbudt og alt for nemt at begå på internettet, så hvis du ikke tør at stå frem, og helst vil være anonym, laver du bare en falsk profil, og så kan du skrive lige hvad der falder dig ind, til alle og enhver. Nogen steder har de faktisk udviklet programmet til at kunne gøre folk anonyme, som om stedet er designet til at gøre mennesker fortræd. Jeg har selv set virkelig meget af den slags mobning i adskillige facebookgrupper. Det er jo forfærdeligt hvad vi mennesker kan finde på, mens vi bare sidder der hjemme og keder os, med en lille skærm foran os.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver