1 / 2 sider - klik for at bladre

Gør øjeblikket væsentligt: en refleksion over nuet

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Gør øjeblikket væsentligt: en refleksion over nuet er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (1.024 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 29. april 2015.

En personlig refleksion over vigtigheden af at leve i nuet og gribe dagen. Opgaven udforsker, hvordan samfundets forventninger til uddannelse og karriere ofte hindrer os i at værdsætte øjeblikket. Den diskuterer Carpe Diem-filosofien og lykkens natur, inspireret af møder med mennesker der har set døden i øjnene.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet og reflekterende essay om at leve i nuet og finde lykken. God struktur og personlig vinkel, der kan inspirere andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • carpe diem
  • fremtidsplaner
  • lev i nuet
  • lykke
  • meningen med livet
  • personlig udvikling
  • refleksion
  • ungdom

Jeg skal lige… er en velkendt sætning efterhånden, og det er ikke fordi de ikke vil leve livet nu men så falder ens tanker på at man jo mest bare lige skal have den uddannelse også lige en kæreste, og det der hus. Men så starter livet os efter det. Dette hindrer ofte mange mennesker i at leve livet i nuet fordi at man så gerne vil spare sammen til den perfekte uddannelse som er så god. Så når man er i gang med uddannelsen bliver problemet at der kommer så mange muligheder at man ofte ombestemmer sig fordi de krav man skal have er for høje eller kedelige i forhold til der hvor man gerne vil læse videre henne.

Det kan være svært for en teenager at tage stilling til ting som ligger ude i fremtiden.

Selv tænker jeg sådan nogen gange. Jeg skal bare ud af folkeskolen videre på gymnasiet også videre på universitet og så bare… ”Men det kan være svært at leve livet hver dag” derfor synes jeg livet består af øjeblikke.

Ungdommen

Artiklen kommer ind på at man som skoleelev først mener livet starter når man engang har fået hus, børn og mand. Jeg mener at livet er startede lang tid før fordi hvis jeg vidste livet først startede efter, havde jeg da sprunget det meste af livet over.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver