1 siders PDF

Holocaust og nutidigt fremmedhad

  • Historie
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Holocaust og nutidigt fremmedhad er en historie-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 1 side (204 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 30. april 2015.

Opgaven redegør for årsager til Holocaust, herunder nazisternes syn på jøder og beskyldninger om Jesu død. Den perspektiverer desuden antisemitisme til nutidigt fremmedhad og racisme, med eksempler som politivold i USA og Muhammedkrisen.

  • antisemitisme
  • fjendebilleder
  • fremmedhad
  • holocaust
  • jødehad
  • kurt westergaard
  • muhammedkrisen
  • nazisme
  • racisme

Giv en redegørelse for hvilke årsager og forklaringer til holocaust, der gives i grundbogen:

Nazisterne mente jøderne var ligesom dyr. De synes ikke de var egnede som mennesker, de skulle bare dø. Der blev nævnt noget om at de beskyldte jøderne for Jesu død. Jøderne nægtede også at tro på at Jesus var guds søn. De var bare en flok der skulle udryddes ifølge nazisterne. Der blev dræbt 6 millioner jøder fra 1933-1945.

Perspektiver problemstillingerne fra antisemitisme/jødehad til fremmedhad i dag. Finder der nutidige fjendebilleder. Hvis ja, hvorfor:

Ja der findes nutidige fjendebilleder i dag. Et godt eksempel kan være racisme. Der findes desværre stadigvæk racisme i dag. Her for lidt tid siden var der et eksempel i U.S.A, hvor en 18-årig ubevæbnet sort dreng blev skudt af politiet bare pga. et skænderi. Der er blevet nævnt at hvis nu drengen havde været hvis, så havde situationen været anderledes.

Et andet eksempel kan være Mohammed tegningerne. Kurt Vestergaard er blevet truet på livet fordi han har lavet en tegning med Mohammed hvor han har en bombe i hans turban.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver