1 / 2 sider - klik for at bladre

Steen Steensen Blicher: 'Trækfuglene' og poetisk realisme

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Steen Steensen Blicher: 'Trækfuglene' og poetisk realisme er en dansk-opgave til 1.g el. lign.. Fylder 2 sider (538 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 22. maj 2015.

Denne opgave præsenterer en perspektivering af Steen Steensen Blichers digt 'Trækfuglene', der forbinder digtets temaer med forfatterens liv og den poetiske realisme. Opgaven indeholder også en nekrolog over Blicher, der beskriver hans opvækst, karriere og litterære bidrag til dansk litteratur.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af Steen Steensen Blichers digt 'Trækfuglene' med god perspektivering til forfatterens liv og litterære periode. Indeholder også en informativ nekrolog.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • biografi
  • dansk litteratur
  • digtanalyse
  • litteraturhistorie
  • poetisk realisme
  • romantikken
  • steen steensen blicher
  • trækfuglene

Steen Steensen Blicher - Trækfuglene. Naturkoncert. Præludium (1838)

2. Perspektivering

Steen Steensen Blicher (1782-1848) var en dansk præst og forfatter. Blicher var opvokset i Jylland i Vium, hvor han læste teologi som sin far, selvom han i sine studieår var mere optaget af litteratur. Blicher var præst i Thorning og i Spentrup, men han var mest anerkendt for sine digte, noveller, og oversættelser af internationale værker. Blicher havde en lidt skæv tilværelse. I sin samtid var han udenfor og blev aldrig anerkendt. Han levede langt fra København og de litterære kredse. Han er politisk liberal, men alligevel uønsket i liberale kredse. Som præst kæmper han med sit alkoholmisbrug og som ægtemand er han ulykkelig.

Blichers stil kalder man for poetisk realisme. Det gør man fordi, det poetiske i digtningen i hans tid udtrykker opfattelsen af, at tilværelsen er kontrolleret af et guddommeligt forsyn. Den realistiske del er, at hans værker omhandler situationer fra hverdagen med menneskernes konflikter. Digtet kan kobles sammen med Blichers liv som følelsen af at være udenfor, hvilket kan ses i strofe 1, hvor længslen efter anerkendelse bliver tydeligt og jeg‘et ikke føler sig hjemme og bliver beskrevet som kun på besøg i livet. Bare den første strofe beskriver en stor del af Blichers liv. Der var mange ting, der ikke gik som det skulle for Blicher. Han blev aldrig rigtig anerkendt for sine værker før hans død. Mens han studerede teologi var han egentlig mere optaget af litteratur. Hans ægteskab gik heller ikke efter planen. Der var mange ting, der ikke lykkedes for Blicher, hvilket tydeligt kan ses i næsten hele digtet.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver