Side 1 af 7

Lyden af en streng

Lyden af en streng er en fysik-opgave til 1.g el. lign., der blev afleveret med karakteren 10. Opgaven fylder 7 sider (741 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 3. juni 2015.

  • Fysik
  • 1.g el. lign.
  • Karakter 10
  • 7 sider PDF
  • 3 downloads

Skribentens beskrivelse af Lyden af en streng

Denne fysik rapport tager udgangspunkt i bølger på forskellig vis. Den indeholder båder grafer, forsøg, testresultater og teori.

Uddrag fra opgaven

Lyden af en streng Forsøg A Løs a streng En løs a streng er når hele stregen er i spil. Dermed er der en grundtone som ligger på 110, derefter der er 4-5 overtoner på 110 gange det x antal tone den går ud. Det vil sige 110*2 som er det dobbelt af grundtonen. Osv. A-streng i 12. bånd (midt på strengen) Der er 4 bølger i alt. Den første er grundtonen, som er højere end de 3 overtonerne. Grundtonen ligger på 200-250 hertz, hvor efter teorien skulle den ligge på 220, så i princippet passer det meget godt. Vi

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver