1 / 2 sider - klik for at bladre

Berlinmuren: opførelse, kildeanalyse og den kolde krig

  • Historie
  • 8. klasse
  • Afleveret til 7
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Berlinmuren: opførelse, kildeanalyse og den kolde krig er en historie-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (543 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 15. juni 2015.

Opgaven sammenligner kilders forklaringer på Berlinmurens opførelse og analyserer årsagerne til de forskellige synspunkter, herunder politisk bias og tidspunkt for udgivelse. Den redegør desuden for Cubakrisen som et eksempel fra Den Kolde Krig. Afslutningsvis diskuteres nutidens største internationale problemer, med fokus på magt, religion og ytringsfrihed.

Redaktørens vurdering
7 God
Opgaven analyserer kilder om Berlinmuren, redegør for Cubakrisen og diskuterer aktuelle internationale problemer. Indholdet er relevant og giver god inspiration.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • berlinmuren
  • cubakrisen
  • ddr
  • den kolde krig
  • internationale konflikter
  • kildekritik
  • religion og politik
  • vesttyskland
  • ytringsfrihed

Sammenlign kildernes forklaring på at Berlinmuren blev opført:

Kilde 1: Fortæller helt klart historien om Berlinmuren fra en vestlig synsvinkel. Han siger, at millioner af mennesker flygtede fra DDR til Vest-Berlin og vest-Tyskland. Berlinmuren blev altså bygget for at stoppe flugten af unge og veluddannede fra DDR, så de ikke flygtede til vesten

Kilde 2: hentet fra et østtysk ugeblad, fortæller helt modsat før, historien om Berlinmuren fra en østlig synsvinkel. Bogen siger at muren blev opstillet som en beskyttelsesmur. En mur der skulle beskytte DDR mod deres fjender- - Man kan se at begge kilder er enige om at det var DDR der valgte at opføre muren.

b)

Giv grunde til at forklaringerne er forskellige:

Den mest indlysende og største grund er deres politiske mening. Det østtyske ugeblad, ser selvfølgelig byggelsen af Berlinmuren med østtyske øjne og derfor vil der være meget lidt medfølelse med den vestlige side. Mens Svend-Erik, en Dansker, naturligt vil se byggelsen af Berlinmuren med Vestlige øjne, altså han vil være mere kritisk overfor de østlige end de vestlige. Hvis man ser på datoerne om hvornår de forskellige bøger/Blad er skrevet, kan man se at den danske bog er skrevet efter murens fald, og den tyske før murens fald i 1989, altså var Svend-Erik i den danske historiebog bedrevidende, og kunne sige hvad konsekvenserne blev, modsat det tyske ugeblad, hvor man kun kunne gætte sig frem til konsekvenserne.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver