Side 1 af 7

En-to-tre-NU! raport

En-to-tre-NU! raport er en dansk-opgave til 9. klasse, der blev afleveret med karakteren 12. Opgaven fylder 7 sider (2.023 ord, ca. 9 min. læsning) og blev publiceret 28. maj 2020.

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Karakter 12
  • 7 sider PDF

Skribentens beskrivelse af En-to-tre-NU! raport

Jeg fik 12 for denne opgave i 9 klasse, og jeg kan vidst godt sige at det er en af de bedste opgaver jeg nogensinde har skrevet. Bog rapporten er opbygget efter nogle spørgsmål vi fik udleveret. Rapporten indenholder en spændings kurve jeg selv har lavet og en forholdscirkel af personerne i bogen. (Begge ting har jeg lavet i paint)

Uddrag fra opgaven

En-to-tre-NU! Bog Rapport Jeg har læst bogen En-to-tre-NU! af Jesper Wung-Sung. Den blev i 2001 udgivet af Dansklærerforeningen. Jesper Wung-Sung er 39 år og som 27 årig skrev han sin debut bog To ryk og en aflevering, der blev filmatiseret i 2004. Derefter skrev han Kender du ikke akkusativ, som blev hans romandebut. Bogen En-to-tre-NU! som vi har læst, er skrevet i 2001. I 2008-2009 var det den mest læste bog på landets skoler. Han har derefter skrevet en masse bøger og senest Kopierne fra 2010, som fik rigtig gode anmeldelser. Jeppe er 17 år og går til basket. Efter

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver