Side 1 af 10

Kristendom noter

Kristendom noter er en religion-opgave til 9. klasse, der blev afleveret med karakteren 12. Opgaven fylder 10 sider (3.674 ord, ca. 16 min. læsning) og blev publiceret 26. september 2015.

  • Religion
  • 9. klasse
  • Karakter 12
  • 10 sider PDF
  • 44 downloads

Skribentens beskrivelse af Kristendom noter

1-hvad er meningen med livet? 2-hvad er forskellen på politik og religion 3-hvad er filosofi og hvilke forskelle/ligheder er der i forhold religion 4-hvorfor findes der religioner? Hvilke forklaringer gives der i teksten? Hvad mener du selv? Religioner findes fordi der er mange der mener noget forskelligt og så finder man sammen i grupper og dyrker det sammen. Det er noget hvor man tænker over tilstedeværelsen og lever efter nogle regler som er skrevet ned i hellige bøger. Mennesket har brug for at forstå tilstædeværelsen og tillægge verden betydning. Der står også en forklaring i biblen hvor der står at gud har skabt mennesket religiøse. En psykologisk forklaring at mennesket ikke kunne klare sig uden religion, og at religion af magthaverne blev brugt til at undertrykke folk. Jeg mener at det er helt fint med religioner, dem som ikke er religiøse kan bare holde sig udenfor.

Uddrag fra opgaven

1-hvad er meningen med livet? 2-hvad er forskellen på politik og religion 3-hvad er filosofi og hvilke forskelle/ligheder er der i forhold religion 4-hvorfor findes der religioner? Hvilke forklaringer gives der i teksten? Hvad mener du selv? Religioner findes fordi der er mange der mener noget forskelligt og så finder man sammen i grupper og dyrker det sammen. Det er noget hvor man tænker over tilstedeværelsen og lever efter nogle regler som er skrevet ned i hellige bøger. Mennesket har brug for at forstå tilstædeværelsen og tillægge verden betydning. Der står også en forklaring i biblen hvor der står at

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver