Martin Lehmann har taget billedet af Lars Løkke i ghettoen den 19. dec. 2010 som der forestiller sig nogle unge drenge i problemer, da man kan se politiet står bag og holder øje eller vagt. Billedet er et fotografi da det er blevet taget med et kamera.
Materialer og teknik:
Billedet er blevet lavet som et fotografi med Lars Løkke i midten så det er ham man først ligger mærke til og hans ansigts udtryk, jeg tror han har brugt den teknik da han have nogle tanker i gang ved os der ser billedet. Martin Lehmann har ikke kun sørget for at redigere billedets farver så det bliver lidt trist og kedeligt for at det skal blive mere spændende.
Udformning:
Jeg vil mene at billedet er bygget op på den måde at Lars løkke skal være i forgrunden, de unge drenge i mellemgrund og politiet i baggrunden det kan man se på billedet. Billedet er taget i normalperspektiv og med alt det vigtige i billedet i midten det man kalder centralkomposition. Lyset i billedet er meget mørkt og dyster, lyset er blevet brugt til at man skal tro det er noget trælst de har lavet med de mørke farver og da politibetjentene står i baggrunden vil det give meget god mening.
Det er gratis at oprette en konto