Det var noget af en overraskelse Peter Aagaard, og hans familie kom hjem til i går aftes. Der var nemlig en bil halvt inde i deres hjem i Bagsværd.
Familien, bestående af Peter, Annette og deres tre børn på henholdsvis 16, 12 og 8 år, havde ellers haft en hyggelig aften. De havde været ude og spise, og været i biografen. Noget som de ellers kun gjorde sjældent. “Vi har alle en meget travl hverdag, og derfor har vi ofte ikke tid til at tage ud.”, siger Peter, som til daglig arbejder som salgschef.
“Vi sad og spiste, da jeg fik et opkald fra et nummer jeg ikke kendte. Jeg tog den ikke, fordi at jeg ville være sammen med min familie, men da det samme nummer blev ved med at ringe, blev jeg urolig.”, siger Peter, der efter tre opkald, tog den og fik en ubehagelig besked fra politiet. Hans stue var blevet torpederet af bil. Den stue de ellers ville have siddet i, hvis de ikke havde været ude. “Det er da skræmmende at tænke på hvad der kunne være sket, hvis vi havde været derhjemme.”, siger Annette Aagaard.
Da familien kørte mod deres hus, var det tydeligt at se, at der var sket noget. Der holdt en brandbil på vejen, og to politibiler ved familiens hus. “Man tror aldrig, at det er noget der sker for en selv, så det er en helt surrealistisk oplevelse.”, siger Peter Aagaard, der tilføjer at det bestemt ikke var sådan, de havde håbet at slutte deres hyggelige aften på.
Det er gratis at oprette en konto