1 siders PDF

Ansøgning om økonomisk støtte til Solrød gymnastikforening

  • Dansk
  • 10. klasse
  • Afleveret til 7
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Ansøgning om økonomisk støtte til Solrød gymnastikforening er en dansk-opgave til 10. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 1 side (348 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 1. november 2015.

Ansøgning til Greve Kommune fra en 16-årig pige, der argumenterer for behovet for økonomisk støtte fra Ungdomspuljen til Solrød gymnastikforening. Opgaven beskriver manglende faciliteter, der hæmmer udviklingen for gymnasterne og har ført til tab af medlemmer. Der argumenteres for, at nye redskaber kan tiltrække medlemmer og forbedre foreningen.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Komplet ansøgning om økonomisk støtte til en gymnastikforening. Indeholder klare argumenter og en velformuleret begrundelse for behovet.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
12
  • ansøgning
  • faciliteter
  • foreningsliv
  • gymnastik
  • medlemsudvikling
  • solrød gymnastikforening
  • ungdomspuljen
  • økonomisk støtte

Jeg er en pige på 16 år, som længe har gået rundt og tænkt på, at vi mangler bedre faciletter til gymnastikken i Solrød gymnastikforening.

Solrød gymnastikforening er en af de største foreninger i Kommunen med over 1200 medlemmer. Der bliver tilbudt en masse forskellige hold til en masse forskellige niveauer og aldre. Men desværre går udviklingen især for de bedste piger og drenge meget langsomt, og jeg tror, at nogle bedre faciliteter kunne hjælpe dem alle rigtig godt på vej.

Fx havde vi et teamgymhold sidste år, som ikke placerede sig særlig godt. En af grundene til det var især fordi, at de ikke havde øvet deres rytme serie (En dans med forskellige former for spring og balancer) på rytmegulv. De havde hele året trænet serien på gulv, og da de så kom til konkurrence, var alting lige pludselig anderledes. Det medførte så til, at foreningen valgte at droppe teamgymholdet helt, hvilket jeg synes er super ærgerligt.

Formålene med dette projekt er at få en bedre gymnastikforening, og give både børn, unge og voksne en bedre chance for at kunne udvikle sig i forhold til gymnastikken.

Sidste år mistede vi lige knap 150 medlemmer. Vi er stadigvæk en stor forening, men det skulle jo helst gå den anden vej. En af vores allerstørste drømme i foreningen er at få bygget en ny hal. Men hvis den drøm skal gå i opfyldelse, skal vores forening have en hel del flere medlemmer. Og jeg er sikker på at nogle nye redskaber, kan være med til at skaffe, ikke kun de gamle medlemmer tilbage, men også en helt masse nye.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver