Formålet med forsøger er, at man skal finde ud ad frekvensen for en svingning er. Man skal også kunne forklare hvordan frekvens og svingningstid hænger sammen. Og man skal også kunne forklare hvad omvendt proportionalitet er.
Tegning
Fik desværre ikke noget billede ad forsøget, da jeg glemte det.
Teori
Svingningstiden er den tid det tager (i sekunder) for enden af pendulet at nå fra den ene yderstilling til den anden yderstilling og tilbage igen. Hvis man kender frekvensen er hvor mange svingninger der er per. Sekund.
Frekvensen måles i Hertz (Hz). Hvis man kender svingningstiden, kan man finde ud af hvad frekvensen er ved at bruge en Formel.
Formel T=1f
F er frekvens.
T er svingningstiden.
For at måle frekvensen for en svingning, lader man pendulet svinge i 10 sekunder og tælle hvor mange svingninger der er. Derefter dividere man med 10 for at finde ud ad hvor mange svingninger der er på 10 sekunder.
Materialer
Forsøgsstativ
Snor
Saks
Lineal
Et lod
Stopur
Lommeregner
Udførsel
Først finder man alle de ting man skal bruge.
Så stiller man forsøget op.
Begynder jeg at finde pendullængden.
SÅ tager jeg et stop ur og ser hvor mange svingninger pendulet kan nå på 10 sec.
Det er gratis at oprette en konto