1 / 5 sider - klik for at bladre

Brandværdi af en peanut

Det er gratis at oprette en konto

Brandværdi af en peanut er en naturvidenskab-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 12. Fylder 5 sider (792 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 12. november 2015.

Rapport om et forsøg der bestemmer energiindholdet i en peanut ved afbrænding. Opgaven redegør for teori om varmekapacitet og kemisk energi, beskriver metode og materialer, og præsenterer beregninger for den frigivne energi. Diskussionen fokuserer på fejlkilder og varmetab under forsøget.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velstruktureret rapport om brandværdi af peanut med teori, metode, beregninger og diskussion af fejlkilder. God inspiration til lignende forsøg.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • brandværdi
  • energiindhold
  • forsøg
  • fysik
  • kemi
  • kemisk energi
  • peanut
  • termisk energi
  • varmekapacitet
  • varmetab

Vi skulle finde ud af hvor meget energi der var i en peanut ved at brænde den.

Teori:

I dette forsøg har vi brugt formlen: E=Cv*m*deltaT. Formlen handler om at vi skal finde den energi som var tilført i vandet.

For at forstå formlen bedre kan man kigge på denne tabel om hvad symbolerne betyder:

Betegnelse

Hvad enheden er

E

Energi (bliver målt i joule)

M

Massen (Bliver målt i gram)

C

Varmekapacitet (Bliver målt i joule/gram*grader)

DeltaT

Ændringen i temperatur (Bliver målt i grader)

Formlen for varmefylde er: Cv=4,18*j/gram*grader

Derfor kan man ud fra varmefylden, massen og forskellen på temperaturen finde ud af hvor meget energi der var tilført i vandet.

Varmefylden kaldes også den specifikke varmekapacitet. Det definerer den varmemængde angivet i joule, som skal til for at opvarme 1 kg af et stof 1 grad. Vand har varmefylden 4,18 J/gram*grader.

Dette er kemisk energi der bliver omdannet til termisk. Der er kemiske forbindelser i peanut (derfor har en peanut kemisk energi). Hvis man omsætter kemisk energi til varmeenergi, sker der en ændring i molekylerne. De begynder at bevæge sig hurtigere når det bliver varmere, og derfor bliver der dannet varme.

Materialer:

I dette forsøg brugte vi:

1 dåse

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver