1 / 2 sider - klik for at bladre

Augustoprøret i 1943

  • Historie
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Augustoprøret i 1943 er en historie-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (537 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 10. februar 2016.

Redegørelse for Augustoprøret i 1943, en periode med omfattende folkeligt oprør mod den tyske besættelsesmagt i Danmark. Opgaven beskriver de voldsomme gadeuroligheder, strejker i byer som Odense og Esbjerg, samt sabotageaktioner. Den analyserer også oprørets betydning for samarbejdspolitikken og modstandsbevægelsen.

Redaktørens vurdering
7 God
Gennemgang af Augustoprøret med beskrivelse af begivenheder og konsekvenser for samarbejdspolitikken. Teksten er velstruktureret og informativ.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • 2. verdenskrig
  • augustoprøret
  • danmark under besættelsen
  • dansk historie
  • modstandsbevægelsen
  • sabotage
  • samarbejdspolitikken
  • strejker

August oprøret foregik i 1943, hvor almindelige mennesker gjorde oprør mod den tyske besættelsesmagt. Der var mange demonstrationer, voldsomme gadeuroligheder og strejker fra danskerne.

En af de første sabotører i Danmark, var Hans Edvard. Han saboterede virksomheder og folk som arbejdede for den tyske besættelses magt.

Sammen med nogle kammerater satte han ild til et tysk firma, der lavede elektronik for tyskerne. Hans Edvard oplevede det meste af 1943 i fængslet da han endte med at blive taget, for nogle af hans mange sabotager.

I juli satte danskerne sig op mod tyskerne, og det førte så til de mange sammenstød og slagsmål. Den 30 juli stækkede hele stålskibsværket i Odense, fordi at tyskerne satte bevæbnede sabotagevagter ind. Dog ugen efter satte tyskerne sig for de ca. 3000 danske arbejdskrav. Men der havde alle de mange uroligheder spredt sig til Esbjerg, og det førte til Esbjergstrejken.

Esbjergstrejken startede den 9 august, hvor det var jernindustrien som strejkede. Det var en reaktion på det tyske udgangsforbud, som var lavet for at mindske de mange demonstrationer. Den 11 august strejkede hele Esbjerg i en by strejke. Den sluttede dog igen dagen efter, da tyskerne gav sig.

Men igen den 18 august slog strejkerne til i Odense, efter voldsomme gadekampe, og demonstrationer stoppede alt arbejde, der var også unge mennesker som jagtede piger, der var kærester med tyske soldater. Der var mange mennesker som blev såret, men også døde af de voldsomme gadekampe.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver