1 / 3 sider - klik for at bladre

Augustoprøret 1943 og modstandsbevægelsen

  • Historie
  • 8. klasse
  • Afleveret til 7
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Augustoprøret 1943 og modstandsbevægelsen er en historie-opgave fra 2022 til 8. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 3 sider (400 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 6. juni 2026.

Opgaven redegør for Augustoprøret i 1943, herunder strejkerne i Esbjerg og de umiddelbare konsekvenser for den danske samarbejdspolitik. Den beskriver desuden modstandsbevægelsens udvikling fra den tidlige besættelse til 1945, med fokus på DKP's rolle og aktioner som jødetransporterne til Sverige.

Redaktørens vurdering
7 God
Opgaven redegør for Augustoprøret og modstandsbevægelsens udvikling. Selvom den er kort, besvarer den problemstillingerne og giver et overblik over emnet.
Struktur
7
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
7
  • 1943
  • 2. verdenskrig
  • augustoprøret
  • besættelsen
  • danmark
  • dkp
  • jødetransporter
  • modstandsbevægelsen
  • samarbejdspolitik

Hvad var ”Augustoprøret” i 1943 og hvad blev konsekvensen af oprøret?

Hvad er”Augustoprøret”

De følgende uger der lidte op til Augustoprøret var fuldt med alt fra naboer der stak til tyskerne til hemmelige aviser. Da det bliver for meget for danskerne med de daglige slagsmål, begynder en gruppe arbejder at strejke. Arbejderne strejket på stålskibsvært den 30.

juli. Ugen efter gik tyskerne med til de 3.000 arbejders krav. De var med til at forme en ny strejke i Esbjerg den 9 august. Esbjergstrejken var på en jernbane under tiden hvor der lige var indført spærretid (udgangsforbud). Dog begyndte hele Esbjerg at deltage i denne strejke og dagen efter havde tyskerne igen været til at overvinde.

Konsekvenserne

Augustoprøret var et nederlag for samarbejdspolitikker og det gav modstandsbevægelsen håb. Danmark havde fået nok af alle de politikere da sagde at man skulle ophold rette ro og orden. Modstandsbevægelsen blev større og kunne gøre mere. Det ledte til endnu større demonstrationer og fagligere op træf med tyskerne.

Det blev så vildt at selve regeringen blev nød til at trække sig lidt tilbage. Politikerne indså også at det på en måde var forket at satte låg på danskernes stemmer og at dette var ved at koge over. De indser også at de mister kontrollen over danskerne og at efter de lange 3 år havde den danske befolkning begyndte at vende sig imod regeringen. Det var ellers en skam nu når samarbejdspolitikkerne havde holdt samarbejdslinjen med tyskerne i 3 år

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver