Grunden til jeg gerne vil være flyveleder, er på grund af at jeg synes at jobbet er spædende og at man kommer til at tale engelsk i hverdagen. Måden jeg vil blive flyveleder på, er ved at fuldføre HHX på linjen Medier og kommunikation. Grunden til at jeg vælger lige præcis HHX, er fordi at jeg synes det er det mest spændende gymnasie at gå på. Jeg er glad for at man kan have 2 fremmedsprog på HHX, da jeg altid godt kunnet tænke mig at lære spansk. Man kan selvfølgelig også tage andre gymnasiale uddannelser for at blive flyveleder.
Hvorfor vil jeg gerne være flyveleder?
Der er mage grunde til at jeg gerne vil være flyveleder, egentlig har jeg nok altid godt kunne tænke mig at arbejde på en lufthavn og måske have ansvaret for den. Og det kan man sige at man får som flyveleder, der har man ansvaret for alle flyene og bilerne som kører rundt på lufthavnen. Udover det, er der få arbejdstimer og god løn. Arbejdstiderne er 6 timer på en vagt. Men oven i det, har du 3 timers pause, mens du er på arbejde.
Hvad er adgangskravende
Adgangskravende er ikke de helt store men de er der alligevel. Man skal minimum være fyldt 19 når man søger optagelse. Derudover skal man have bestået hf, hhx, htx eller stx med et eksamensgennemsnit på 6,o ny skala. Man skal også have bestået dansk med 02 eller bedre. Man skal have godt helbred, ikke bruge briller eller linser med en styrke som overskrider +/-5. Og selvfølgelig må man ikke være farveblind.
Det er gratis at oprette en konto