1 / 4 sider - klik for at bladre

OSO om flyveleder: karrierevalg og uddannelse

  • Dansk
  • 10. klasse
  • Afleveret til 10
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

OSO om flyveleder: karrierevalg og uddannelse er en dansk-opgave til 10. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 4 sider (1.189 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 28. februar 2016.

Denne OSO redegør for vejen til at blive flyveleder, med fokus på adgangskrav, uddannelsens opbygning og de daglige arbejdsforhold. Opgaven diskuterer fordele og ulemper ved jobbet og indeholder et interview med en erfaren flyveleder.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Grundig OSO om flyvelederuddannelsen med redegørelse for adgangskrav, uddannelsesforløb og jobbeskrivelse. Inkluderer interview og relevante kilder.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • adgangskrav
  • flyveleder
  • jobbeskrivelse
  • karrierevalg
  • luftfart
  • løn
  • naviair
  • uddannelse

Grunden til jeg gerne vil være flyveleder, er på grund af at jeg synes at jobbet er spædende og at man kommer til at tale engelsk i hverdagen. Måden jeg vil blive flyveleder på, er ved at fuldføre HHX på linjen Medier og kommunikation. Grunden til at jeg vælger lige præcis HHX, er fordi at jeg synes det er det mest spændende gymnasie at gå på. Jeg er glad for at man kan have 2 fremmedsprog på HHX, da jeg altid godt kunnet tænke mig at lære spansk. Man kan selvfølgelig også tage andre gymnasiale uddannelser for at blive flyveleder.

Hvorfor vil jeg gerne være flyveleder?

Der er mage grunde til at jeg gerne vil være flyveleder, egentlig har jeg nok altid godt kunne tænke mig at arbejde på en lufthavn og måske have ansvaret for den. Og det kan man sige at man får som flyveleder, der har man ansvaret for alle flyene og bilerne som kører rundt på lufthavnen. Udover det, er der få arbejdstimer og god løn. Arbejdstiderne er 6 timer på en vagt. Men oven i det, har du 3 timers pause, mens du er på arbejde.

Hvad er adgangskravende

Adgangskravende er ikke de helt store men de er der alligevel. Man skal minimum være fyldt 19 når man søger optagelse. Derudover skal man have bestået hf, hhx, htx eller stx med et eksamensgennemsnit på 6,o ny skala. Man skal også have bestået dansk med 02 eller bedre. Man skal have godt helbred, ikke bruge briller eller linser med en styrke som overskrider +/-5. Og selvfølgelig må man ikke være farveblind.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver