1 / 2 sider - klik for at bladre

Reportage om oversvømmelse i København

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 4
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Reportage om oversvømmelse i København er en dansk-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 4. Fylder 2 sider (591 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 16. april 2016.

Denne reportage skildrer en dramatisk fredag aften i København, hvor et skybrud forårsagede omfattende oversvømmelser. Teksten beskriver de kaotiske scener med vand i kældre, flydende skrald og biler der sidder fast. Den fanger stemningen blandt beboerne og de unge, der trods alt forsøger at bevare humøret midt i ødelæggelserne.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet reportage med levende beskrivelser af en oversvømmelse i København. Giver god inspiration til genre og sprog.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • hovedstaden
  • kaos
  • københavn
  • oversvømmelse
  • regn
  • reportage
  • skybrud
  • vejr

Fredag aften kl 18:04 blev knap så sjov for beboerne i hovedstaden. På bare 30 minutter faldt der hele 300 milliliter regn og det stod op med vand fra folks toiletter. En pige på omtrent 10 år var ude i fuld regntøj og hoppede rundt i det oversvømmede område. Hun havde en gul regnhat på og en rød vandkande lavet af plastic i den ene hånd og en plastic spand i den anden. Der var den dejlige duft af renhed og efterregn i luften og end kinder blev helt fugtige af dampen i luften. Man kunne høre vandet der strømede og plaskede op ad lygtepælene.

Folk kom gående op af deres kældre eller butikker som lå under gådeplan med en balje eller spand med vand i som de havde taget fra deres kælder. En brun flyttekasse med bøger i flød rundt i vandet. Den havde sikkert stået ved et trappetrin men ikke nået med indenfor før regnen kom. En blågrøn Toyota prøvede at skubbe sig igennem vandmasserne men satte sig fast, og nogle mænd kom hen for at hjælpe ham. En gammel cigaret æske svømmede forbi efterfulgt af meget andet skrald fra de grønne skraldespande som var væltet. Vandet havde en mørk farve og en var meget koldt da jeg prøvede at dyppe min hånd i det. Det her var den værste oversvømmelse i København i 10 år. Manden havde ikke fået sin bil fri endnu og lignede en der var ret irriteret og stresset. Når man fulgte vandet ind i byen løb det ned i kanalerne som snart var fulde. Et skilt der hang under en bro i kanalerne stod der på ”Bliv siddende i båden” selvom der kun var 20 centimeter fra vandet op til broen. Nogle unge der havde været i byen stod i en opgang under et halvtag.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver