Hvilke faktorer afhænger efterspørgslen af? (du skal forklare hver enkelt faktor)
Efterspørgslen afhænger af 8 faktorer. Det er:
Prisen på varen: prisen vil altid have en stor betydning, da prisen afgøre om kunderne har lyst til at købe huset. For nogle kunder vil et hus til x kr. være for dyrt og for andre vil det være tilpas. Det er meget forskeligt fra person til person.
Husholdningernes indkomst:
Prisen på andre varer, der kan erstatte varen:
Varens kvalitet:
Smag og holdninger:
Reklameindsatsen for pågældende samt beslægtede varer:
Forventninger til fremtidig pris og indkomst:
Formueforhold:
Hvad kalder man en pris, der som i ovenstående model er fastsat under markedsprisen?
Maksimalprisen
Giv en begrundelse for, at udbudskurven på det nærmeste er lodret.
Giv en begrundelse for, at efterspørgslen er rimelig elastisk.
Indtegn situationen, der viser at Kolonihaveforbundet har fastsat en salgspris (fast vurderingspris), der ligger under markedsprisen, f.eks. på 170.000 kr. Foretag en analyse af konsekvenserne af dette indgreb i den frie markedsmekanisme. Inddrag citaterne ovenfor. Diskuter herunder fordele og ulemper ved anvendelse af fast vurderingspris.
Konsekvenserne kan være mange når man går laver et indgreb i den frie markedsmekanisme. Mange ville sikkert finde det urimeligt at prisen på et kolonihavehus bliver sat lavere end hvad den kunne være sat til salg for på det frie marked. Det kunne bl.a. resultere i at folk ikke vil købe et kolonihavehuse, for hvis det ikke faldt i deres smag og de ville sælge det igen, så kunne de risikere at tabe en del flere penge på huset end hvis det havde været solgt på det frie marked. Andre foreninger vil sikkert også finde det besynderligt at KF kan få lov til at fastsætte priser når de selv kan få lov til det. Det er forståeligt at ”det skal være overkommeligt for almindelige mennesker at købe en kolonihave” Men så bør det jo også være overkommeligt for folk at købe sommerhus og campingvogne.
Det er gratis at oprette en konto