1 / 3 sider - klik for at bladre

Analyse af Jesper Wung-Sungs 'En-to-tre-NU!'

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Jesper Wung-Sungs 'En-to-tre-NU!' er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (828 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 9. maj 2016.

En dybdegående analyse af Jesper Wung-Sungs ungdomsroman 'En-to-tre-NU!', som følger den 17-årige Jeppe og hans drømme. Opgaven undersøger romanens blanding af realisme og humor, forfatterens skrivestil og dens tematiske ligheder med 'The Fault in Our Stars'.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af Jesper Wung-Sungs ungdomsroman med fokus på temaer, stil og en relevant perspektivering til et andet værk. Giver god inspiration.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • boganalyse
  • drømme
  • en-to-tre-nu!
  • humor
  • jesper wung-sung
  • kærlighed
  • realisme
  • the fault in our stars
  • ungdomsliv
  • ungdomsroman

En-to-tre-NU! er en ungdomsroman fra 2001, den er skrevet af Jesper Wung-Sung, og er udgivet af Dansklærerforeningen.

Jesper Wung-Sung er specielt kendt for sin humor og fintfølende realisme. Han er forfatteren bag mange kendte ungdoms romaner-og noveller bl.a. Novelle samlingerne Tretten tynde teenagere og To ryk og en aflevering

En-to-tre-NU! er en fortælling om en 17 årige dreng ved navn Jeppe, Jeppes største drøm er, at blive professionel basketball spiller. Men det er svært, når han er 1cm for kort.

Drømmen bliver på pause, da Jeppe for øje på en mystiske pige fra 1.C, til introfesten på Svenborg gymnasium. Tryllebundet af pigens skinnede lyse hår og sorte kjole sætter Jeppe sig det mål at opsøge pigen. Hvad Jeppe ikke ved er, at den eller så perfekte pige går rundt og bærer på en dyb hemmelighed.

En-to-tre-NU! er både realistisk men på samme tid humoristisk med et twist af kærlighed.

”Idet hun steg på, tror jeg hun sagde:

-Vi ses på mandag!

Da bussen samtidig lukkede luft ud med et hvæs, havde jeg svært ved at høre det.

Det lød mere som ”Vi ses på Mars!”

”Jeg kom til at tænke på et indslag i tv om en amerikansk milliardær, som havde betalt 170 millioner for at komme med en raket ud i rummet. Det virkede latterligt, at han kunne få lov til det, bare fordi han var en gammel pisserig ged.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver