Kopierne
Af Jesper Wung-Sung
Roman
Jesper Wung Sung:
Kopierne
160 sider 140kr
Buusk.dk
Høst og søn
[NAVN A]
26-02-2020
Indledningen
Jesper Wung-Sung som er bogens forfatter, er født d. 23. maj 1971 i Marstal, og han er en dansk forfatter og foredragsholder.
Kopierne blev udgivet d. 13-04-2010. og fik prisen som årets bog i 2010.
Kopierne kort fortalt
Bogen starter med at Jonas som er hovedpersonen, kommer hjem fra en super god fodboldkamp, men han bliver ikke lukket ind af sine forældre. Så han sætter sig på en gynge, der kommer to mænd, som
prøver at få ham med ind i bilen, hvor Jonas flygter ind i skoven med de to mænd lige bag ham. Inde i skoven møder han Ian som reder ham fra KB’erne (kopi-befrierne), de forsætter langt ind i skoven og på et tidspunkt løber de tør for mad og bliver derfor nødsaget til at gå ind til byen for at få nye resurser, men det er risikabelt da de kan blive opdaget af KB’erne, men de gør det, inde i byen møder de Ronnie og de løber ind i skoven igen. De lever i skoven i 6 måneder.
Hovedpersonen Jonas
Jonas er romanens hovedperson han fremstår som en helt almindelig teenagedreng, der går til fodbold og går meget op i det og er forelsket i Maria, som er en pige fra skolen.
Det er gratis at oprette en konto