1 / 6 sider - klik for at bladre

Analyse af Jesper Wung-Sungs 'En – to – tre – NU!'

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 6 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Jesper Wung-Sungs 'En – to – tre – NU!' er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 6 sider (1.377 ord, ca. 6 min. læsning) og blev publiceret 3. december 2013.

Del af: Jesper Wung-Sung

En dybdegående analyse af Jesper Wung-Sungs roman 'En – to – tre – NU!'. Opgaven indeholder et detaljeret resumé, en karakteristik af hovedpersonen Cecilie, samt en diskussion af romanens handling og tematikker. Fokus er på kærlighed, sygdom, tab og ungdomslivets udfordringer.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af romanen 'En – to – tre – NU!' med resumé, karakteristik og besvarelse af specifikke spørgsmål. Velskrevet og struktureret, giver god inspiration.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • basketball
  • cecilie
  • en – to – tre – nu!
  • gymnasium
  • jesper wung-sung
  • kærlighed
  • roman
  • sygdom
  • tab
  • ungdomsroman

Bogen hedder En –to –tre – NU! Den er udgivet af Dansklærerforeningen i året 2001.

Resumé

Bogen handler om Jeppe, som lige er startet på Svendborg Gymnasium. Han spiller basketball og er meget perfektionistisk i det område. Til intro-festen, ser han Cecilie for første gang, og han blive med det samme forelsket i hende. Efter lidt får Jeppe taget sig sammen til at spørge Cecilie om hun vil med i biografen, hun takker ja. Efter lidt begynder Jeppe og Cecilie at være kærester.

Cecilie begynder og blive meget fraværende både i skolen, men også i Jeppe og hendes forhold. Jeppe undre sig meget, men en dag fortæller Cecilie at hun har kræft, og at hun ikke selv kunne forstå det, når hun var så ung. Jeppe og Cecilie begynder at lave alt sammen, de tager bl.a. til København og senere Gran Canaria, og hendes forældre bliver rasende. Cecilie bliver mere og mere syg og det ender med at

Cecilie dør på hospitalet, den dag Jeppe første gang score 32 point i en basketballkamp, der bliver set af talentspejdere. Jeppe bliver udtaget til USA, men takker nej tak og aftaler i stedet med Jack, hans bedsteven, at de kører sammen til Italien.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver