Skolens miljø bliver beskrevet, som meget kedelig. Skolen beskrives som stor, firkantet og betongrå i to etager (s. 10 l. 4) ligger på et hjørne, hvor to veje mødes. (s. 8 l. 4) Heller ikke klasseværelset beskrives, som videre spændene. Klasseværelset sammenlignes med en hospitalsgang, men der fortælles dog, at det kun ser sådan ud på den første dag efter sommerferien (s. 6 l. 17) Fortælleren giver os et indtryk af, at der alle andre dage, er meget rodet, og at dette er den eneste dag i hele året, hvor der er helt rent på skolen (s. 6 l. 21)
Det virker ikke som om, eleverne har et særligt stærkt bånd til deres lærere. Børnene snakker slet ikke med lærerne, og beskriver dem, som meget fraværende. Deres klasselære Eskildsen, går altid i sort regnfrakke og guldur, og kan ikke lide problemer. Den sorte regnfrakke, ser jeg som et symbol på, at han gerne vil holde alle problemer væk. I en regnjakke kan regndråberne ikke komme ind og Eskildsen, vil ikke lukke problemerne ind og få løst dem.
Byen Tæring, beskrives som en meget kedelig by, hvor der sker aldrig noget. Det er en forby til en halvstor provinsby. (s. 7 linje 26) med sprøde, gulkalkede murermesterklasser og røde parcelhuse med haver hele vejen rundt, nye gråbrune rækkehuse med haver foran, lejligheder, gamle bindingsværkhuse, og gårde der ikke længere var landbrug samt hvide villaer. (s. 7 l. 28 – s. 8 l. 2). De lever i en nutid verden, hvor det gælder om at få en god uddannelse og et job. De vil gerne blive til noget. Til nogen(s. 9 l. 6).
Det er gratis at oprette en konto