1 / 3 sider - klik for at bladre

Med ilden i ryggen: analyse af motiv og tema

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Med ilden i ryggen: analyse af motiv og tema er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (1.100 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 26. maj 2016.

Denne opgave præsenterer en analyse af bogen 'Med ilden i ryggen' med særligt fokus på motiv og temaer som modsætningspar, flygtningeliv og manipulation. Den indeholder et detaljeret referat af handlingen, der følger Klaus' oplevelser under 2. Verdenskrig og hans flugt til Danmark. Desuden gennemgås bogens genretræk, komposition, fortæller og synsvinkel samt miljø og sprog.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse og referat af romanen 'Med ilden i ryggen'. Opgaven dækker centrale litterære elementer og temaer, hvilket giver god inspiration.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • 2. verdenskrig
  • dagbogsroman
  • dannelsesroman
  • flygtninge
  • med ilden i ryggen
  • motiv
  • nazisme
  • roman analyse
  • tema
  • wilhelm gustloff

Med ilden i ryggen - analyse med fokus på motiv og tema - referat af bogen

ANALYSE

MOTIV OG TEMA

Bogen ’med ilden i ryggen’ er opbygget på temaet ’modsætningspar’ - fordi at historien er fuld af forskellige oplevelser, mennesker og modsætninger. En af modsætninger kunne være, danskerne (modtager) og de tyske flygtninge, fordi der både er danskere der for skyr de flygtninge og beskylder dem for alle angrebene af Hitler. Andre ser dem som ligestillet, rigtige mennesker der har oplevet noget forfærdeligt og vil gøre alt for at hjælpe dem.

Overtemaer: flygtningelivet, manipulation og hjernevask på tyskerne af Hitler

Undertemaer: Liv & død, kærlighed & had, sorg & glæde, barn til voksen… Grænsen mellem hvad det er det rigtige og det forkerte.

GENRETRÆK

Bogen er en blanding af en dannelsesroman og en dagbogsroman.

KOMPOSITION

Kompositionen i bogen er i en fælletid, fordi den både fortæller om 2. verdenskrig (nutid) og om vores hverdags nutid (nutid).

FORTÆLLER OG SYNSVINKEL

Den er skrevet i en blanding af jeg-fortæller og fortælleren i ungdomsromanen. Det er Klaus som er jeg-fortælleren.

PERSONER

Det er en blanding af personkarakteristisk og udvikling, fordi i bogen er begge forskellige person-træk i historien.

MILJØ OG STED

Det fysiske miljø.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver