1 / 4 sider - klik for at bladre

Bestemmelse af små afstande med laserlys

  • Fysik
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 7
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Bestemmelse af små afstande med laserlys er en fysik-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 7. Fylder 4 sider (608 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 4. juni 2016.

Denne fysikrapport beskriver et interferensforsøg med laserlys til bestemmelse af små afstande. Opgaven omfatter tre dele: bestemmelse af gitterkonstant, bølgelængden for laserlys og tykkelsen af en metaltråd. Rapporten indeholder teori, fremgangsmåde, måledata, databehandling, analyse af fejlkilder og konklusion.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid fysikrapport med klar struktur, teori, målinger og beregninger. Besvarer formålet fyldestgørende og giver god inspiration til andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • bølgelængde
  • fysikforsøg
  • gitterkonstant
  • interferens
  • laserlys
  • metaltråd
  • optik
  • små afstande

Forsøgets formål er at bestemme små afstande ved hjælp af interferensforsøg med laserlys. Igennem forløbet har vi arbejdet med tre dele:

Bestemmelse af gitterkonstant med rødt laserlys.

Bestemmelse af bølgelængden for laserlys.

Bestemmelse af tykkelsen af en metaltråd.

Teori og hypotese:

En laser udsender en tynd stråle af monokromatisk elektromagnetisk stråling (laseren udsendte en tynd stråle, hvilket havde en meget høj intensitet). De anvendte laser udsendte enten et rødt eller grønt lys.

Transmissionsgitter:

Hvis lyset sendes gennem et gitter, bliver der konstruktiv interferens i de retninger, der er givet ved gitterligningen derfor bruges følgende ligning:

d er således gitterkonstanten og n er ordenen.

Gitterligningen gælder kun, hvis gitteret indeholder mindst to spalter.

Fremgangsmåde:

Igennem forsøgene var opstillingerne stort set ens. Til en start blev interferens mønsteret opstillet således, at vi kunne se det på en væg. Herefter anbragte vi gitteret vinkelret på strålen og parallelt med væggen, hvilket havde en afstand på ca. 2 cm til væggen. Dernæst målte vi den nøjagtige afstand mellem væggen og gitteret ved hjælp af et målebånd. Ydermere opsatte vi en papirstrimmel på væggen, således at interferensmønsteret kunne markeres. Herefter blev interferenspunkter markerede, så mindst fire af interferenspunkter var på hver side af midtpunktet A (orden 0). Som det næste skiftede vi gitteret ud med en metaltråd. Metaltråden spændte vi op på et stativ, således at den blev ramt af laserlyset. Til sidst målte vi målingerne på samme måde, som med gitteret (dog kun de mørke pletter).

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver